    • STF49HC-1-S | Forced Air Dual Access Milk Cooler
  • Cross Temp Series
  • Top Mount Reach-Ins
    • All Top Mount Reach-Ins
    • Cross Temp Series
    • Horizon Series
    • P Series
  • Thawing Cabinets
  • Bottom Mount Reach-Ins
    • All Bottom Mount Reach-Ins
    • Horizon Series
    • RI Series
    • Vista Series
  • Glass Door Merchandisers
    • All Glass Door Merchandisers
    • Countertop Units
    • Dipping Cabinets
    • Marketeer Series
    • MarketMax Series
  • Open Air Merchandisers
    • All Open Air Merchandisers
    • Breeze Series
    • VueMax Series
  • Deli Cases
    • All Deli Cases
    • Dry Cases
    • Refrigerated Units
  • Food Prep Tables
    • All Food Prep Tables
    • Pizza Prep Tables
    • Salad Bars
    • Sandwich Prep Tables
  • Worktops & Undercounters
    • All Worktops & Undercounters
    • Undercounters
    • Worktops
  • Chef Bases
    • All Chef Bases
    • Cross Temp
    • Freezers
    • Refrigerators
  • Bar & Wine Equipment
    • All Bar & Wine Equipment
    • Back Bars
    • Bar Mobiles
    • Bottle Coolers
    • Direct Draws
    • Glass & Plate Chillers
  • Milk Coolers
    • All Milk Coolers
    • Cold Wall
    • Forced Air
  • Blast Chillers
    • All Blast Chillers
    • Reach-In
    • Roll-In
    • Roll-Thru
  • Shop by Brand
  • Sandwich Prep Tables
  • Worktops
  • Horizon Series (Top Mounts)
  • P Series
  • MarketMax Series
  • Horizon Series (Bottom Mounts)
  • Undercounters
  • Back Bars (Food Rated)
  • Back Bars (Standard)
  • Back Bars (Narrow)
  • View all Brands
    Call Us: 888-845-9800
    (You save )
    Spec Sheet Manual Revit File Front File Plan File Side File
    Write a Review
    SKU:
    Model #:
    STF49HC-1-S
    Exterior Dimensions WxDxH:
    49" x 34" x 47-3/4"
    Ext. Construction:
    Stainless steel
    Int. Construction:
    Stainless steel
    Case Capacity 13" x 13" x 11":
    12
    Case Capacity 19" x 13" x 11":
    8
    Net Capacity:
    20.55 cu. ft.
    Type:
    Forced air
    Access Type:
    Dual access
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Pinterest
    • Overview
    • Resources
    • Options & Accessories
    • Warranty
    Product Description
    CABINET CONSTRUCTION
    • Stainless steel exterior and interior
    • Stainless steel lids, hinges doors and door latches
    • Dual sided access
    • Full electronic control
    • Heavy-duty Epoxy coated steel wire floor racks standard
    • Flexible compression door gaskets ensure tight seal
    • Self-latching doors/lids with safety bumpers
    • Exterior thermometer
    • Cylinder lock
    • 5" Heavy-duty plate casters (2 with locks)
    • Balanced, forced-air refrigeration system provides rapid chilling of product
    REFRIGERATION SYSTEM
    • Epoxy coated evaporator coil
    • Maintains product temperature between 36º to 40ºF
  • Stainless steel interior on white models -02
  • Corner bumpers
  • Cafeteria tray slide
  • Graphics
  • Resources
    Spec Sheet Manual Brochure Revit File Auto CAD Front File Auto CAD Plan File Auto CAD Side File
    7 year warranty on parts, labor, and compressor
    Warranty Statement File
    Custom Field
    Model # STF49HC-1-S
    Exterior Dimensions WxDxH 49" x 34" x 47-3/4"
    Ext. Construction Stainless steel
    Int. Construction Stainless steel
    Case Capacity 13" x 13" x 11" 12
    Case Capacity 19" x 13" x 11" 8